BRITISH INTERNATIONAL COLLEGES AND SCHOOLS

Illuminate et Optimus



News and Events

Congratulations to all our students who received excellent results in the November 2020 Cambridge exams

GCE AS & A Level

CHUKWUEKWU KESIENA OJAKOROTU (CHEMISTRY),   

RUPAM GHOSH (MATHEMATICS),   

BROWYN CORNISH (ENGLISH LANGUAGE),   

JORDAN MARKS (AFRIKAANS LANGUAGE),                     

DYLAN ELS (BUSINESS; ECONOMICS, ENGLISH LANGUAGE),   

KIRSTEN ECONOMIDES (ENGLISH LANGUAGE),   

ERIC WU (CHINESE),                                                                                                                                  

TAYLA STELLA DE BIE (AFRIKAANS LANGUAGE; ENGLISH LANGUAGE; HISTORY; MATHEMATICS),   

MANDIRA JYOTI PADAYATCHI (ENGLISH LANGUAGE),   

ANDREW BWEMBYA MULENGA (MATHEMATICS),   

MATIDA TJAGWA MOYO (AFRIKAANS LANGUAGE; HISTORY),

TSHEGOFATSO MATSHOGA (GERMAN LANGUAGE),

ANGELA SWATMAN (BIOLOGY; ENGLISH LANGUAGE; HISTORY),

MICAELA ANGEL (ENGLISH LANGUAGE),

MIKAYLA TOLKSDORFF (BIOLOGY; MATHEMATICS),  

GABRIEL THOMAS KAPLAN (ENGLISH LANGUAGE),                                                                                     

RACHEL VICTORIA SCHENK (ENGLISH LANGUAGE), SUHAYB ISMAIL (ENGLISH LANGUAGE),  

OLIVER THOMAS GOLDHILL (BUSINESS),                                                                                                           

CATHERINE MARISSA NORTH (AFRIKAANS LANGUAGE; BUSINESS; ENGLISH LANGUAGE),   

KAI HOSECK (AFRIKAANS LANGUAGE; ART AND DESIGN; BUSINESS),                                                                                                                                  

OREE GOLAN (COMPUTER SCIENCE; FURTHER MATHEMATICS; MATHEMATICS; PHYSICS),   

ALICIA FRYER (HISTORY; LITERATURE IN ENGLISH),   

LYSSHAH RAJWANI (BUSINESS; ENGLISH LANGUAGE),

ANDREAS SCOTT (AFRIKAANS LANGUAGE),   

SEBASTIAN FORSTER (BIOLOGY),  

CHRISTOPHER SCHREUDER (AFRIKAANS LANGUAGE; ENGLISH LANGUAGE; PHYSICS),                                                 

ISABELLA JACOBS (AFRIKAANS LANGUAGE),   

SHILOH JANSEN VAN VUUREN (AFRIKAANS LANGUAGE), 

GILAH KELLNER (ENGLISH LANGUAGE; FRENCH),                                                   

GEORGIA DIXON (AFRIKAANS LANGUAGE),   

DEVIN WARREN KLOPPER (AFRIKAANS LANGUAGE; ENGLISH LANGUAGE),  

DOMINIQUE LE GRANGE (BIOLOGY),                                                                 

NYAKALLO HLAKA (BIOLOGY; ENGLISH LANGUAGE; PHYSICS)

 

IGCSE Level

LIYEMA MANYADU (MATHEMATICS (W/OUT COURSEWORK); ISIZULU AS A SECOND)

ANGELIQUE DE CABISSOLE (MATHEMATICS (W/OUT COURSEWORK))

ONNEILE NTSHABELE (MATHEMATICS (HISTORY)

CHIQUITA VON MEYER (AFRIKAANS AS A SECOND LANGUAGE)

SATCHEL STEPHANIE ALEXANDRA GROVES (BIOLOGY; FIRST LANGUAGE ENGLISH; GEOGRAPHY)

SAFFRON MOON REINDERS (AFRIKAANS AS A SECOND LANGUAGE; FIRST LANGUAGE ENGLISH; FOREIGN LANGUAGE FRENCH)

MARK ANDREW WILLIAMS (AFRIKAANS AS A SECOND LANGUAGE; COMPUTER SCIENCE; FIRST LANGUAGE ENGLISH)

LAYLAH-BLUE LIPCHICK (FIRST LANGUAGE ENGLISH)

MICHAELA JANE FAIRON (FIRST LANGUAGE ENGLISH)

MADISON EVE MAUD (AFRIKAANS AS A SECOND LANGUAGE; ART AND DESIGN; BIOLOGY; CHEMISTRY; FIRST LANGUAGE ENGLISH;

MATHEMATICS (W/OUT COURSEWORK)

ADIN MATIAS GUSH (BUSINESS STUDIES; HISTORY)

ANDREW BWEMBYA MULENGA (BUSINESS STUDIES)

NICOLE JEANNE DU PLESSIS (AFRIKAANS AS A SECOND LANGUAGE; FIRST LANGUAGE ENGLISH; MUSIC)

SAMUEL SECHABA SEBONE (BUSINESS STUDIES; FIRST LANGUAGE ENGLISH)

REECE CONNOR FRANCIS (ACCOUNTING; BUSINESS STUDIES; FIRST LANGUAGE ENGLISH; MATHEMATICS (W/OUT COURSEWORK); PHYSICAL SCIENCE)

TEMOLE THELEDI (FIRST LANGUAGE ENGLISH; PHYSICAL SCIENCE)

PHILIPPUS OWEN (BUSINESS STUDIES; COMPUTER SCIENCE; FOREIGN LANGUAGE FRENCH; PHYSICAL SCIENCE)

HAMZA CARIM (FIRST LANGUAGE ENGLISH; MATHEMATICS (W/OUT COURSEWORK); PHYSICAL SCIENCE)

AMY CLAIRE BOON (BUSINESS STUDIES)

ANNETTE MILENKOVIC (BIOLOGY; PHYSICAL SCIENCE)

CLAIRE MUTSA KAREN JARAMBA (FIRST LANGUAGE ENGLISH; GEOGRAPHY)

CHUKWUNONYELIM A MORDI (FOREIGN LANGUAGE FRENCH)

YUSHREYA AKALOO (FIRST LANGUAGE ENGLISH; TRAVEL & TOURISM)

ALICIA FRYER (AFRIKAANS AS A SECOND LANGUAGE)

NEO MASIMIREMBWA ((FIRST LANGUAGE ENGLISH)

ARMIN MORADI (BIOLOGY; FIRST LANGUAGE ENGLISH; MATHEMATICS (W/OUT COURSEWORK); PHYSICAL SCIENCE)

LYSSHAH RAJWANI (GEOGRAPHY)

SARAH YALLOP (ART AND DESIGN; FOREIGN LANGUAGE FRENCH)

CHRISTOPHER ROLAND MORRIS (BUSINESS STUDIES; GEOGRAPHY; HISTORY)

OMPHEMETSE MOOPELOA (FIRST LANGUAGE ENGLISH)

KYRA TEAGUE (BUSINESS STUDIES; GEOGRAPHY; MATHEMATICS (W/OUT COURSEWORK))

MARINE LEGENTIL (FOREIGN LANGUAGE SPANISH; HISTORY; PHYSICAL SCIENCE)

LISA STAPELBERG (FIRST LANGUAGE ENGLISH; AFRIKAANS AS A SECOND LANGUAGE; MATHEMATICS (W/OUT COURSEWORK); PHYSICAL SCIENCE)

AYDEN GARDNER-HATTINGH (FIRST LANGUAGE ENGLISH; PHYSICAL SCIENCE)

ALEX DAVID GRUNDLINGH (FIRST LANGUAGE ENGLISH; ACCOUNTING; AFRIKAANS AS A SECOND LANGUAGE; GEOGRAPHY; MATHEMATICS (W/OUT COURSEWORK); PHYSICAL SCIENCE)

LUYOLO NTONDINI (FIRST LANGUAGE ENGLISH)

JESSICA BEST (FIRST LANGUAGE ENGLISH; GEOGRAPHY; PHYSICAL SCIENCE)

ERIN ANGELA JARVIS (HISTORY)

DOMINIQUE SCHULENBURG (BIOLOGY)

THOMAS MURRAY (FIRST LANGUAGE ENGLISH; COMPUTER SCIENCE)

NICOLETTE VAN DER WALT (FIRST LANGUAGE ENGLISH)

HUMAYRAH BODA (BUSINESS STUDIES; FIRST LANGUAGE ENGLISH

MAKABONGWE RUGARA (BIOLOGY; CHEMISTRY; FIRST LANGUAGE ENGLISH; MATHEMATICS (W/OUT COURSEWORK))

LUYANDA RUGARA (BIOLOGY; BUSINESS STUDIES; CHEMISTRY; MATHEMATICS (W/OUT COURSEWORK); PHYSICS)

WONGA NOGWANYA (ADDITIONAL MATHEMATICS; BIOLOGY; BUSINESS STUDIES; FIRST LANGUAGE ENGLISH; HISTORY; LITERATURE IN ENGLISH; PHYSICS)

MPHILENHLE LINDELWA DLAMINI (CAMBRIDGE INT MATHEMATICS; FIRST LANGUAGE ENGLISH; FOREIGN LANGUAGE FRENCH; LITERATURE IN ENGLISH)

MUHAMMED SULIMAN (FOREIGN LANGUAGE FRENCH)

SHILOH JANSEN VAN VUUREN (FIRST LANGUAGE ENGLISH; MATHEMATICS (W/OUT COURSEWORK))

JOSHUA TAKUNDA MAKWARA (ACCOUNTING)

JOSHUA BOTHA (FIRST LANGUAGE ENGLISH)

ANGEL SHERYL MKOSHA (ISIZULU AS A SECOND LANGUAGE)

ETHAN JANSE VAN VUUREN (AFRIKAANS AS A SECOND LANGUAGE; MATHEMATICS (W/OUT COURSEWORK); PHYSICS)

DAVID JUNIOR PHIRI (BUSINESS STUDIES; ECONOMICS; FIRST LANGUAGE ENGLISH; GEOGRAPHY; ISIZULU AS A SECOND LANGUAGE)

NKOSINHLE BRANDON KHUMALO (ECONOMICS; GEOGRAPHY; ISIZULU AS A SECOND LANGUAGE)

TRENT CONRADIE (FIRST LANGUAGE ENGLISH)

CLAYTON ITAI NYAMHUNGA (ACCOUNTING; BUSINESS STUDIES; ECONOMICS)

HAILEY MUPARURI (ACCOUNTING; BUSINESS STUDIES; ECONOMICS; FIRST LANGUAGE ENGLISH; ISIZULU AS A SECOND LANGUAGE)

SCOTT JOHNSTON (PHYSICAL SCIENCE)

MARGE WADE (BIOLOGY; BUSINESS STUDIES; FIRST LANGUAGE ENGLISH)

KIRA NEL (ACCOUNTING; BUSINESS STUDIES; FIRST LANGUAGE ENGLISH)

SARAH KELSEY (FIRST LANGUAGE ENGLISH)

MPHO SEROBE (MATHEMATICS (W/OUT COURSEWORK)

TAKADIWA CHIWIRE (MATHEMATICS (W/OUT COURSEWORK)

CONNOR KRUGER (BUSINESS STUDIES; HISTORY)

MICHAELA LEE VAN STADEN (AFRIKAANS AS A SECOND LANGUAGE)

MARTIN JANSE VAN RENSBURG (AFRIKAANS AS A SECOND LANGUAGE)

ELRICH DEAN MARNEWECK (AFRIKAANS AS A SECOND LANGUAGE; FIRST LANGUAGE ENGLISH)

KRISTIN LEEMING (ACCOUNTING; BUSINESS STUDIES; ECONOMICS; FIRST LANGUAGE ENGLISH; MATHEMATICS (W/OUT COURSEWORK); LITERATURE IN ENGLISH)

KIEHN BLUME (FIRST LANGUAGE ENGLISH)

ZACHARY PENN (CO-ORD SCIENCES (DOUBLE AWARD); FIRST LANGUAGE ENGLISH; FOREIGN LANGUAGE FRENCH; HISTORY)

SAFFRON MOON REINDERS (SOCIOLOGY)

MADISON EVE MAUD (PHYSICS)

2021 Registrations

 Registration for the 2021 academic year is open.

Click here to complete your application online or contact a Student Advisor for assistance.








Call
Email
About